Ako vznikla značka a produkty AONE ?

07.04.2018
Image


      Viac sa dozviete v nasledujúcom rozhovore, ktorý som mal možnosť absolvovať s jedným zo zakladateľov značky AONE pánom Dr. Janom Cullym.

 

Prečo práve výživa, doplnky stravy? Ako ste sa k tomu dostali?

 

Manželka i ja sme študovali chémiu na STU v Bratislave, vtedy ešte CHTF, so zameraním potravinová chémia a biochémia. Po ukončení vysokej školy som začal pracovať na Chemickom ústave SAV, kde sa v tom čase robil výskum v chémii cukrov, medzi iným aj výskum imunologicky aktívnych beta-glukánov. V roku 1983 sa nám podarilo odísť do Nemecka, kde sme obidvaja v roku 1988 na Westfálskej Wilhelmovej Universite v Muenstri obhájili PhD. 

 

Veľká gratulácia, v tom čase dosť nemožné dostať sa z bývalého Československa. Ako pokračovala Vaša, dnes už úspešná cesta, biochemikov ?

 

Ja som sa začal zaoberať štúdiom ľudskej myeloperoxidázy, enzýmu dôležitého pre obranyschopnosť organizmu a manželka študovala extracelulárny matrix, hlavne proteodermatánsulfáty a chondroitinsulfáty, ktoré plnia dôležité funkcie aj pri flexibilite šliach a chrupaviek. Po pobyte na univerzite v Muenstri sa manželka ďalej zaoberala štúdiom extracelulárneho matrixu na Max-Planck-Inštitúte v Mníchove, ja som začal pracovať vo vývojových laboratóriách firmy SKW Trostberg v Bavorsku.

 

Čím sa zaoberala firma SKW Trostberg?

 

Firma SKW Trostberg bola v tom čase úžasne pokroková a investovala do vývoja nových technológií a produktov. Najskôr som s mojou skupinou vyvíjal technológie superkritických extrakcií a frakcionácií prírodných látok z rastlín, potom prišli na rad formulácie týchto látok do cyklodextrínov. Toto tzv. molekulové zakapslovanie aktívnych prírodných látok zvyšovalo mnohonásobne ich účinnosť.


Z mojich zdrojov som sa dozvedel, že ste pôsobil aj v USA na veľmi zaujímavom výskume? Je to pravda?


Áno, je to pravda. Keďže naše pracovisko bolo v danej oblasti špičkové, nečudo, že nás oslovil najväčší americký producent vaječných produktov Michael Foods Inc. z Minneapolisu, či sme schopní odstrániť cholesterol z vaječnej hmoty. Na projekte už pracovali viac rokov americké univerzity, najďalej bola skupina z North Carolina na čele s prof. Ballom. Mne a mojej skupine to trvalo 2 mesiace, kým sme mohli podať patent na odcholesterinizovanie vajec a prezentovať technológiu u Michael Foods. Moja technológia Michael Foods presvedčila a naša firma SKW začala spolu s Michael Foods v Joint Venture konštruovať obrovskú prevádzku v Gaylorde blízko Minneapolisu na výrobu vaječnej hmoty bez cholesterolu, balenej v tetrapacku.


Vidím, že Váš život nie je vôbec nudný a je veľmi zaujímavý. Koľko ste sa zdržali v USA ?


V USA som pôsobil celkovo cez 2 roky a mal som na starosti scale up jednotlivých procesných zariadení, kvalitu vznikajúceho produktu, ale tiež kontakty s USDA a FDA. Po spustení výroby, čo trvalo cca 2 roky, som sa vrátil späť do Nemecka a stal som sa riaditeľom vývoja prírodných látok v SKW Trostberg. 


V SKW Trostberg mali určite radosť z Vášho návratu, veď dnes je zohnať kvalitných špičkových odborníkov asi problém a ja Vás takého vidím.


Netreba to preháňať, myslím si, že je nás na svete dosť, ktorí svoju prácu milujeme a zasvätili sme jej náš život.  

V mojej novej funkcii som mal na starosti vývojové práce, ktoré boli v tomto období veľmi rozsiahle. 


- vývoj propánovej superkritickej frakcionácie lipofilných prírodných látok, ako napr. izolácia fosfolipidov, kyseliny arachidónovej, frakcionácia rybích olejov, atď.,


- vývoj enzymatickej hydrolýzy rôznych proteínov a vplyvu veľkosti peptidov na regeneračné procesy organizmu,


- vývoj výrobných biotechnologických procesov na výrobu špeciálnych antibiotík – vancomycin, thiostrepton, atď.


V roku 1994 som sa stal riaditeľom novozaloženej firmy SKW Biotech v Budapešti, okrem riadenia vývoja som bol poverený riadením realizácie nových projektov v novej budapeštianskej biotechnologickej prevádzke.


Ako ste už spomenuli na začiatku nášho rozhovoru aj Vaša manželka je biochemička a veľmi úspešná žena. Ako ona spolupracovala so spoločnosťou SKW Trostberg?


V roku 1994 moja manželka na podnet vedenia SKW založila firmu Fermtech GmbH a vyrábala na Slovensku v Biotike peptidy zo zemiakového proteínu pre špeciálne diéty, ktoré na európskom trhu distribuovala firma SiberHegner, dnešná DKSH.


Už sa konečne dostávame na Slovensko, tak už mi prezraďte viac, ako vznikla značka AONE ?


Áno, manželka už pôsobila na Slovensku, ale moja cesta vo výskume ďalej pokračovala a v roku 1998 som dostal ponuku od firmy Wacker AG, s ktorou som už roky spolupracoval pri vývoji nových formulácií aktívnych látok, aby som v Európe riadil vývoj a predaj biotechnologických výrobkov, hlavne cyklodextrínových komplexov. V tejto pozícii som ostal len niečo vyše jedného roka, lebo manželkine aktivity sa rozrástli a novozaložená firma Essentia, s.r.o. potrebovala aj moju podporu. 


Čím sa začínajúca spoločnosť Essentia, s.r.o zaoberala? Samozrejme tuším, že výskumom a vývojom, ale skúste mi povedať viac o aktivitách Vašej novej spoločnosti.


V začiatkoch Essentia vyrábala peptidy z rôznych druhov proteínov, ktoré slúžili ako medziprodukty pre konečných výrobcov výživových doplnkov. Čím ďalej, tým viac vyžadovala komplexicita trhu našich zákazníkov sústrediť sa na predaj výrobkov, čo sme sa im snažili uľahčiť ponukou hotových produktov. Nie vždy sme súhlasili s ich názormi a receptúrami, orientovanými na nízku nákladovosť spojenú s prílišným šetrením funkčných látok. Postupne sme si uvedomili, že naše vedomosti a názory môžeme uplatniť len vo výrobkoch pod vlastnou značkou.


Čiže po týchto zisteniach a nezhodách ste sa rozhodli začať vyrábať vlastné produkty ?


Nechcem tvrdiť, že to boli nezhody. Skôr sme mali s manželkou iný názor, nechceli sme vyrábať veci len pre marketing a predaj. Pre nás je funkcionalita na prvom mieste a tiež veľmi dbáme na to, aby hlavne zdravie športovca alebo bežného užívateľa našich produktov bolo zachované. 


Kedy sa začali vyrábať produkty značky AONE?


V roku 2004 sme uviedli na trh vlastnú značku výživových doplnkov AONE Nutrition, kde sa snažíme podľa najnovších vedeckých poznatkov vyrábať funkčné a organizmu prospešné výrobky. Ale ešte predtým, v rokoch 2002-2003, sústredila Essentia výskum, vývoj a výrobu do vlastných priestorov neďaleko Bratislavy. Dnes je tomu ťažko uveriť, ale bolo to z nutnosti vyrábať športovú výživu pre vlastnú potrebu - metabolicky funkčnú, ale hlavne pre organizmus neškodnú. Sami sme pravidelne športovali spolu s našimi 3 deťmi. Potrebovali sme výživové doplnky a športovú výživu. V tom období sme už mali za sebou veľa skúseností v danej oblasti a boli sme príliš v danej tematike vzdelaní, aby sme naleteli na bežné marketingovo ladené výrobky. Do hĺbky sme študovali zloženia výrobkov a nenašli sme žiaden, s ktorým by sme boli spokojní a mohli dať vlastným deťom. Pravdepodobne napomohla tomu aj moja znalosť firiem vyrábajúcich športovú výživu. V čase, keď som bol vedúcim vývoja prírodných látok v SKW Trostberg, v spoločnosti, ktorá v tej dobe ako prvá priniesla na trh kreatín-HCL používaný veľkou väčšinou producentov športovej výživy, videl som týchto výrobcov ako miešačov, nie veľmi kvalifikovaných, s prioritou robiť čím väčší zisk bez ohľadu na výhody pre športovca. 

 

Takže rozdiel medzi Vami a konkurenciou je v tom, že si produkty vyvíjate a vyrábate sami?


Áno, presne tak! Výrobný program Essentie zahŕňa širokú škálu výrobkov používaných pre výrobu výživových doplnkov a funkčných potravín ako sú rôzne typy enzymaticky hydrolyzovaných proteínov, proteínových extrudátov, rastlinná betaglukánová vláknina, cyklodextrínové komplexy vitamínov a antioxidantov, atď.


A čo hotové výrobky značky AONE, ktoré sú dostupné v predaji?


Výroba hotových výrobkov pre spotrebiteľa zahŕňa výrobu tabletiek, kapsuliek, práškových foriem, tekutých koncentrátov, gélov, extrudátov a tyčiniek. Viac ako 80 rozličných druhov výrobkov je vyrábaných pre zákazníkov v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku a Čechách na zákazku. 


Pre koho sú produkty značky AONE určené?


Spoločnosť Essentia vyrába výživové doplnky pod vlastnými značkami a to AONE Nutrition, AONE Healthcare a Orthocare Nutrition. 

Výrobky  AONE Nutrition sú určené pre aktívnych športovcov, ktorí si začínajú uvedomovať, že vynikajúca chuť výrobku a jeho funkčnosť nie sú paralely a pre vrcholových športovcov, ktorým sú počas výkonu nepríjemné bežné presladené produkty a pre ktorých je na prvom mieste funkčnosť. 

Výrobky AONE Healthcare a Orthocare Nutrition sú určené na výživu kĺbov, šliach a problémy spojené s pohybovým aparátom. 


Počas nášho rozhovoru si uvedomujem, že Vaše životné skúsenosti v oblasti biochémie, výskumu, vývoja musia byť citeľné na funkčnosti produktov značky AONE. Viete mi k tomu povedať niečo viac?


Áno, presne ako hovoríte, máloktorá firma môže čerpať z mnohoročných skúseností vo výskume, vývoji a výrobe funkčných ingrediencií a funkčnej výživy. Skúsenosti a know-how nášho tímu sú dokumentované vo viac ako 30-tich vedeckých publikáciách a zahraničných patentoch, viď. Google: Jan Cully inventor, a  https://patents.justia.com/inventor/jan-cully


Sme tiež jediná firma produkujúca športovú výživu, ktorá si sama vyrába základné funkčné ingrediencie pre svoje výrobky z agrárnych produktov. 


V receptúrach našich produktov sú uplatnené nielen z literatúry dostupné znalosti fyziologických potrieb organizmu, ale aj výsledky vlastných výskumov a vlastného vývoja.  Našou silnou stránkou sú formulácie aktívnych zložiek do produktu takou formou, aby došlo k ich maximálnemu využitiu organizmom a nedošlo k antagonistickým vplyvom jednotlivých ingrediencií. Napr. detailne poznáme  mechanizmus transportu aminokyselín a peptidov do organizmu a tieto poznatky využívane na optimálnu formuláciu prípravkov pre rýchlu a dokonalú regeneráciu organizmu, ktorú považujeme za základ pre úspech športovca.

 

Otázka na telo, máte nejaký svoj obľúbený produkt? Viem, že všetky Vaše produkty sú určite pre Vás a Vašu manželku obľúbené, lebo ste ich sami vyvíjali, testovali a potom vyrobili. Ale predsa musí niečo Vaše srdiečko skvelého odborníka priťahovať.


Tak ako hovoríte, všetky produkty nám prešli rukami a nie len rukami, ale aj výskumom a vývojom s mojím skvelým kolektívom, s ktorým sa mi už niekoľko rokov veľmi dobre spolupracuje, ale predsa je tu taká moja srdcovka (smiech).

Mojím obľúbeným a myslím si, že našim najhodnotnejším produktom je Extrapep. Základom jeho zloženia sú peptidy. Podľa teórie sú to dipeptidy a tripeptidy, ktoré sa transportujú do organizmu efektívnejším mechanizmom ako aminokyseliny. Výsledky nášho výskumu na enzymaticky hydrolyzovaných proteínoch v SKW Trostberg /non published results 1994-1995/ ukázali, že pre potreby regenerácie organizmu sú výhodnejšie zmesi peptidov, kde di- a tri-peptidy tvoria len určitý podiel v zmesi stredných a dlhších peptidov, že je nutné brať do úvahy jednak vlastnú schopnosť organizmu štiepiť peptidy na kratšie, ako aj dlhodobejší prísun takto vzniknutých krátkych peptidov počas regeneračného procesu. 


Aký je Váš názor na dnešný preplnený trh s výživovými doplnkami? Už ste mi dosť povedali ako sa líšite od konkurencie, ale zaujíma ma aj táto téma.


Ako som už v rozhovore spomenul, na svete je veľmi veľa odborníkov, ktorí sú vo svojom obore špecialisti a odborníci, ale ja vidím hlavný rozdiel medzi konkurenciou v tom že spotrebitelia športovej výživy majú postupne viac znalostí o výžive a zloženie výrobkov, hrá pre nich čím ďalej tým väčšiu rolu. U týchto zákazníkov má náš vyšpecifikovaný a netrendový prístup k trhu úspech. Navyše, vieme im aj odborne poradiť pri výbere ich individuálnej výživy pre rôzne situácie. V skratke povedané ‚‚na základe našich skúsenosti vyrábame funkčné a pre organizmus neškodné ’’.


Už Vás nebudem ďalej bombardovať, myslím si, že ste mi povedali viac ako dosť a chcem sa Vám veľmi pekne poďakovať za rozhovor a prajem značke AONE veľa spokojných a nových zákazníkov.


Na záver len môj postreh z dnešného rozhovoru. V jednom z mojich predchádzajúcich článkov som spomenul, že som veľmi ukecaný človek, no dnes sa to nepotvrdilo. Celý čas som bol ticho. Mať pred sebou odborníka z biochémie a človeka, ktorý v tomto obore dokázal veľmi veľa aj mňa prinútilo počúvať. Priznám sa, v niektorých odborných vetách som sa strácal, ale potvrdil som si

veľmi dôležitú vec. Aj Ja produkty  AONE užívam dlhodobo a to, čo som sa dnes dozvedel od toho najkompetentnejšieho človeka, sa mi len potvrdilo. 


Produkty značky AONE sú naozaj funkčne a kvalitné.


Autor příspěvku: Peter Krnáč